e-Fatura Çözümleri Sıkça Sorulan Sorular

Zorunluluk kapsamında olup e-Fatura uygulamasına belirtilen tarihte geçmeyen mükellefler için Vergi Usul Kanunu’nun ceza hükümleri tatbik olunacaktır.

Perakende satış yapan firma ve alıcı taraf e-Fatura sistemine kayıtlı ise kesilecek olan faturanın e-fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

TÜRKKEP yalnızca ‘gönderici’ olarak hizmet verdiği hesap sahiplerine KEP rehberini sorgulama opsiyonu sunar. KEP rehberi sorgulamaları zorunlu veya isteğe bağlı rehber alanları kullanılarak gerçekleştirilir.

Ticari Fatura Senaryosu ticari ihtiyaçlar göz önünde tutularak oluşturulmuştur ve kullanımı ancak tarafların anlaşmış olmasına bağlıdır. Ticari Fatura Senaryosu’nda fatura kabul, red ve iade işlemleri tamamen mesajlaşma platformu üzerinden gerçekleştirilir. Temel fatura senaryosunun bir talebe bağlı olarak kaldırılması mümkün değildir.

Az sayıda fatura düzenleyen mükellefler, e-Fatura Uygulamasına ait temel fonksiyonların internet üzerinden kullanımını sağlamak amacıyla oluşturulan “www.efatura.gov.tr” adresindeki e-Fatura portalı aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirilebilirler.

Yüksek sayıda fatura düzenleyen ve çeşitli faturalama ihtiyaçları bulunan gelişmiş bilgi işlem sistemlerine sahip mükellefler ise bilgi işlem sistemlerinin e-Fatura uygulamasına entegre edilmesi yoluyla e-Fatura uygulamasından yararlanabilirler.

Faturalama ihtiyaçları değişkenlik gösteren veya çok sayıda fatura düzenleyen mükellefler, kendilerine ait bilgi işlem altyapısının yetersiz olması ya da bilgi işlem sistemi işletmek istememeleri hâlinde teknik yeterliliğe sahip özel bir entegratörün bilgi işlem sistemi vasıtasıyla elektronik fatura alıp gönderme olanağına sahiptir.

Aynı holding bünyesinde olsa dahi farklı firmaların mali mühürlerinin tek bir akıllı karta yüklenmesi mümkün değildir. Ancak kurum tarafından HSM cihazına kurumunuzun mali mühür sertifikası yüklenebilir. Birden fazla kişi bu tek HSM cihazına, erişim hakları ayarlanmış farklı bilgisayarlardan aynı anda Elektronik Mali Mühür Sertifikası’nı kullanabilirler.

Posta kutuları için son ve güncel kayıtlı kullanıcılar listesi “https://merkez.efatura.gov.tr/EFaturaMerkez/userList.jsp” adresinde yer almaktadır. Kayıtlı kullanıcıların sorgulandığı web servis yalnızca entegratör olan kullanıcıların erişimine açıktır.

e-Fatura Uygulamasını kullanma konusunda yeterli altyapıya sahip olmayan kullanıcıların uygulamadan yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. e-Fatura uygulamasına ait temel fonksiyonları bünyesinde barındıran başarılı bir web uygulamasıdır.

GİB’in belirlemiş olduğu standart bir fatura numara şablonu bulunmaktadır:

İlk 3 karakter mükellefin belirleyebileceği sabit karakterler (Harfler),

Takip eden 4 karakter sabit ve yıl değeri,

Takip eden 9 karakter ise 000000001’den başlamak ve sıralı gitmek suretiyle sıralı artan rakamlardan oluşmaktadır.

Alıcı tarafından ret aldıysa ya da kabul edildiyse iade faturası hazırlanır ve iletilir.

Evet, bize gelen e-Faturayı ihtiyaç hâlinde lokal makinemize indirebiliriz.

e-Fatura uygulaması, sistemde tanımlanmış olan mükellefler arasındaki faturalaşmaya imkân tanımaktadır. Yurt dışındaki bir alıcının uygulama üzerinden tanımlanması mümkün olmadığı için ihracat faturalarının mevcut sistem üzerinde düzenlenmesi şu an için mümkün değildir. İthalat için de aynı durum geçerlidir.