Bir güven kurumu olan TÜRKKEP; sağladığı Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmeti sayesinde her türlü ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarınızı gönderdiğiniz biçimde korur, alıcının kim olduğunu kesin olarak tespit eder ve içeriğin kesinlikle değişmemesini sağlar. Bu sayede yasal olarak geçerli ve güvenli, kesin delil haline getiren bir sistem sunar.

TÜRKKEP Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Avantajları Nelerdir?

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Hukuki geçerliliğe sahiptir. Elektronik ortamda alınan ve gönderilen her KEP iletisi, mahkemede bir delil niteliğindedir. Okunmama, ulaşmama veya spam'a düşme gibi sorunları ortadan kaldırır.

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Gönderi ve depolama maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlar. Posta, arşiv, kargo, baskı ve toner gibi masraflar ortadan kalkar.

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Zaman ve mekân bağımsızlığı sunarken hızlı işlem kabiliyeti sağlar.

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Gelen ve giden kutusunun yanı sıra delil kutusu da bulundurur. İletinin gönderilme ve alıcı tarafından okunma zamanı bellidir. Bu bilgiler değiştirilemez. KEP iletisinin oluşturduğu deliller 20 yıl süreyle güvenle saklanır.

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  İletişim sürecine üst düzey bir güvenlik ve geçerlilik kazandırır.

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Fiziksel ortamdaki iş süreçleri KEP ile elektronik ortama taşınır. Daha çevreci bir yaklaşımla ilerlemek mümkün olur.

kep

Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi ve Daha Güvenli Bir İş Süreci

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi hem zamandan tasarruf sağlar hem de lojistik ve idari maliyetlerde azalma yaratır. KEP sayesinde tüm iletiler kayıt altındadır, değiştirilemez ve geçerliliğe sahiptir. Şirketlerin yasal süreçlerine önemli ölçüde katkı sağlamasının yanı sıra doğa dostu bir iş süreci sunar. Gönderiler elektronik ortamda hızlıca iletilirken tüm tarih ve doküman bilgileri kayıt altındadır.

KEP Kullanım Alanları

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Her türlü bildirim

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Başvuru

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Dilekçe

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Ticari taraflar arasında yapılan yazışmalar

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  İhale

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Sözleşme evraklarının paylaşımı

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Şirket beyannameleri

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Fatura

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Hesap özeti

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Bordro

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Teklif

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  İhtar

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  İhbar

 • KEP (Kayıtlı Elektronik Posta)

  Talimat

TÜRKKEP KEP İLE HIZLI, GÜVENİLİR VE RESMİ İLETİŞİM

Sektör devleri ile iş birlikleri yaparak dijital dönüşümün Türkiye'deki lideri haline gelen TÜRKKEP; 25 Şubat 2013 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcısı olarak yetkilendirilmiştir. TÜRKKEP müşterilerine sunduğu KEP hizmeti sayesinde; her türlü ticari yazışma, hukuki yazışma ve belge paylaşımını gönderildiği biçimde koruyor. Kayıtlı Elektronik Posta ile alıcının kim olduğu net olarak tespit edilirken içeriğin de değiştirilmemesi sağlanıyor. TÜRKKEP böylece müşterilerine yasal olarak geçerli, güvenli ve kesin delil niteliğinde hizmet sunmuş oluyor.

PEKİ KEP NEDİR?

KEP nedir sorusuna kısaca yanıt vermek gerekirse; Kayıtlı Elektronik Posta sistemi, posta göndericisi ve alıcısının kimliklerinin net bir şekilde belli olduğu, iletinin içeriği ve zamanında herhangi bir değişikliğin yapılamadığı, taraflar arasındaki uyuşmazlık durumunda hukuki geçerliliğe sahip olan elektronik posta hizmetidir.

Kayıtlı Elektronik Posta sistemi ile iletinin gönderici ve alıcı kimlikleri, ileti zamanı, teslim ediliş zaman bilgisi, okunma zamanı ve içeriğin bütünlüğü gibi bilgiler delil niteliği taşıyarak 20 yıl süreyle saklanır. Elektronik postanın iletilmesi esnasında yapılan tüm işlemlere ilişkin hukuki geçerliliğe sahip delil mahiyetinde kayıt tutar. Bu bilgiler ışığında Kayıtlı Elektronik Posta sisteminde ileti oluşturan gönderici elektronik postayı kendisinin göndermediğini iddia edemeyeceği gibi, alıcı da elektronik postanın kendisine teslim edilmediğini söyleyemez. Böylece hem uyuşmazlıkların hem de evrakta sahtecilik gibi suçların önüne geçilmiş olur.

Kayıtlı Elektronik Posta sistemi; posta, arşiv, baskı, toner ve kargo gibi masrafları ortadan kaldırarak gönderi, depolama ve lojistik maliyetlerinde ciddi tasarruf sağlar. Maliyet tasarrufunun yanı sıra kâğıt kullanımını sıfıra indirerek ağaçları korur. Kargoya ihtiyaç duyulmaması nedeniyle de karbon ayak izinin azaltılmasına yardımcı olur.

TÜRKKEP’İN AVANTAJLI KEP DÜNYASINA ADIM ATIN

TÜRKKEP, KEP sistemi ile kullanıcılarına hızlı, güvenilir ve resmi bir iletişim imkânı sağlar. TÜRKKEP’in Kayıtlı Elektronik Posta hizmeti ile müşterilerine sunduğu avantajlar kısaca şöyle;

 • Kayıtlı Elektronik Posta iletisi hukuki geçerliliğe sahip bir belgedir. KEP sistemi ile Elektronik ortamda gönderilen ve alınan her ileti, mahkemede bir delil niteliği taşır. Bununla birlikte teslim edilmeme, okunmama ya da spam’a düşme gibi tüm sorunları ortadan kaldırır.
 • Kayıtlı Elektronik Posta, gönderi ve depolama gibi maliyetlerde ciddi ölçüde avantaj sağlar. Posta, arşiv, baskı, toner ve kargo gibi tüm masrafları ortadan kaldırır.
 • Kayıtlı Elektronik Posta, hızlı işlem kabiliyeti sağlarken kullanıcılarına zaman ve mekân bağımsızlığı da sunar.
 • TÜRKKEP sistem içerisinde her bir KEP iletisiyle üretilen delilleri delil kutusunda kullanıcının görebileceği şekilde bulundurur. Elektronik iletinin gönderim zamanı ve alıcı tarafından ne zaman okunduğu bellidir. Bu bilgiler değiştirilemediği için iletişim süreçleri üst düzey güvenlik ve geçerlilik kazanır. TÜRKKEP’in KEP sisteminde iletiler 20 yıl boyunca güvenle saklanırken gerektiğinde delil olarak kullanılabilmektedir.
 • Fiziksel olarak yürütülen iş süreçleri KEP sayesinde elektronik ortama taşınır. KEP sistemi; arşiv, posta, kargo, baskı, toner, lojistik ve depolama maliyetlerinde ciddi oranda tasarruf sağlar.
 • Kâğıt kullanımına ihtiyaç duymayan KEP sistemi, bu sayede ağaçların korunmasına yardımcı olur. Kargo ve lojistik gibi operasyonel süreçlerin ortadan kalkıyor olması ise karbon ayak izinin azaltılmasını sağlar. Kayıtlı Elektronik Posta; şirketlerin, kurumların veya şahısların daha çevreci bir kimliğe bürünmesinde önemli rol oynar.
 • Noter aracılığıyla iadeli taahhütlü posta ile giden herhangi bir evrakın kişiye ulaşma süresi en az 2 gün sürer. Kayıtlı Elektronik Posta ile bu süre sadece birkaç dakikaya iner.
 • Noter üzerinden yapılan benzer işlemlere göre KEP, yüzde 99 oranında maliyet tasarrufu da sağlar.

TÜRKKEP'TEN KEP ADRESİ NASIL ALINIR?

KEP başvuru süreçlerini hızlandıran TÜRKKEP, KEP adresi nasıl alınır sorusunu da kolayca çözüme kavuşturuyor. TÜRKKEP’in resmi web sitesinde yer alan başvuru formu üzerinden kolayca KEP sahibi olunabiliyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki yaklaşık 200 TÜRKKEP bayisi üzerinden de başvuru yapılarak, kısa süre içerisinde KEP adresi alınabiliyor. Kurumlar arası evrak işlemlerini disipline eden ve iş akışını resmi ve yasal bir boyuta taşıyan TÜRKKEP, Kayıtlı Elektronik Posta hizmetinin yanı sıra; E-İmza, E-Belge, E-Fatura, E-Tebligat, E-Saklama ve Kurumsal Çözümler gibi birçok ürünle farklı çözümler sunmaya devam ediyor.

KEP HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

KEP HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?

Her türlü bildirim, dilekçe, başvuru, ihale, sözleşme, fatura, hesap özeti, ücret pusulası (bodro), ihtar, ihbar, teklif, ödeme talimatı, ticari taraflar arasındaki yazışmalar, şirket beyannameleri, sözleşme evraklarının paylaşımı gibi tüm gönderiler, KEP sayesinde online ortamda gerçekleştiriliyor. İş akışının olmazsa olmazı olan tüm bu değerli evraklar; notere, adliyeye ya da herhangi bir banka şubesine gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda temin edilerek işlem yapılabiliyor.

KEP'İ KİMLER KULLANIR?

Türkiye’de kamu kurumlarından şirketlere, ticari işletmelerden bireylere kadar pek çok alanda KEP kullanımı, her geçen gün artıyor. KEP’i kimlerin kullanabileceği kısaca şöyle özetlenebilir:

 • Kamu kurumlarının kendi arasında, kamu kurumları ile şirketler arasında, şirketlerin kendi aralarında ve şirketler ile kişiler arasındaki resmi yazışma süreçleri KEP ile rahatlıkla yapılabiliyor.
 • Şirketler tüm finansal süreçlerini, resmi sözleşmelerini ve İK yönetimlerini KEP sayesinde online ortamda yönetebiliyor. Bireyler ise birçok ihtiyacını bulunduğu ortamdan uzaklaşmadan KEP ile çözebiliyor.
 • KEP kullanıcıları, bilgisayarları ya da cep telefonları üzerinden banka ödeme talimatından fatura itirazına kadar birçok ihtiyacını dakikalar içerisinde halledebiliyor.
 • Bireysel vatandaşlar da KEP adresi edinebilir. Bireysel kullanıcılar tüm kurum ve kuruluşlar gibi resmi yazışma süreçlerini KEP sistemi ile yürütebilir.
 • KEP sistemi bu özelliğiyle özellikle engelsiz vatandaşlar için çok zahmetli olan iş ve işlemleri oldukça kolay bir hale getiriyor.
 • Uzaktan ticaret işlemlerinde satıcı ve alıcılar, sözleşme ve siparişlerini KEP ile göndererek kendilerini güven altına alabiliyor. KEP sistemi böylece yüz yüze etkileşimin oldukça azaldığı, hizmet ve iş akışlarının mümkün olduğunca online ortama taşındığı bugünlerde satıcı ve alıcıların korunmasına katkı sağlıyor.
KEP'İN EKONOMİYE VE ÇEVREYE KATKISI NEDİR?

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının açıkladığı rakamlar, KEP’leşmenin ekonomiye ve çevreye sağladığı katkıyı göstermiş oldu. Buna göre; Türkiye’de kamu kurumlarının Kayıtlı Elektronik Posta sistemine geçme oranları yüzde 82’ye ulaştı. Son 2 yılda elektronik belge kullanımıyla birlikte posta giderlerinde 229 milyon TL tasarruf sağlanırken, kırtasiye giderlerinde ise 702 milyon TL tasarruf edildi. Veri depolama maliyetinden sağlanan tasarruf ise 92 milyon TL oldu. Kâğıt kullanımının azalması nedeniyle de 248 bin ağaç kurtarıldı.